Itís Official: Apdaly Lopez Earns Victory at SCORE Baja 500

Jun. 08, 2015 By Josh Burns, Photos by GETSOMEphoto.com
It's official: Apdaly Lopez wins the 47th Bud Light SCORE Baja 500!

After SCORE officials finished reviewing tracking data, there was a change in the results but it didnít impact the race victory, as 20-year-old Apdaly Lopez was officially named the victor of the 47th Bud Light SCORE Baja 500. Rob MacCachren remained in the second-place spot, but Jesse Jones moved up from fourth into third after Gustavo Vildosola was moved down to fourth.

Apdaly Lopez earned the win at the 2015 Baja 500.

Rob MacCahcren finished in second place overall at this year's SCORE Baja 500.

In Class 1, Cody Parkhouse earned the win and finished as the 10th overall vehicle across the finish line, competing the race in 9 hours, 32 minutes and 33 seconds.

Cody Parkhouse

Rob Archibald finished in second place in Class 1, while Brent Parkhouse earned the third-place spot. In Class 1-2/1600, Aaron Ampudia and Alan Ampudia took home the win. In Class 10, Peter Hajas and Kevin Selchow earned the victory with a time of 10 hours, 58 minutes and 33 seconds.

Max Eddy Jr., Justin Morgan and Ian Young won the Pro Motorcycle class aboard their Kawasaki KX450F.

In Pro Motorcycle, Max Eddy Jr, Justin Morgan and Ian Young earned the win aboard their Kawasaki KX450F, earning points for rider of record Ricky Brabec toward the season points championship. Brabec was not able to attend since an AMA Hare & Hound race conflicted with the Baja 500, and SCORE rules allow a rider or record to miss one race during the season while still being able to earn the points toward the championship. In Pro ATV, Javier Robles Jr, Josh Row and Felipe Velez earned the win aboard their Honda TRX450R.

Jesse Jones
  
MORE SCORE BAJA 500 COVERAGE
From the Finish: Apdaly Lopez Wins the SCORE Baja 500

Robby Gordon Bests Trophy Trucks at SCORE Baja 500 Qualifying

SCORE Baja 500 Photo Highlights


SCORE TROPHY TRUCK (Unlimited Production Trucks)
1. Carlos Lopez, Tecate, Mexico, Chevy Rally Truck, 8:48:38 (57.95 miles per hour)
2. Rob MacCachren, Las Vegas, Ford F-150, 8:49:29
3. Jesse Jones, Phoenix, Ford F-150, 8:54:08
4. Gus Vildosola Jr, Mexicali, Mexico/Gus Vildosola Sr, Mexicali, Ford Raptor, 8:55:04
5. Jason Voss, Cupertino, Calif./Rich Voss, Cupertino, Ford F-150, 8:55:26
6. Mark Weyhrich, Troutdale, Ore., Ford F-150, 9:04:04
7. Tim Herbst, Las Vegas/Larry Roeseler, Boulevard, Calif., Ford F-150, 9:12:21
8. Steven Eugenio, Carlsbad, Calif./Armin Schwarz, Austria (Germany), Chevy C1500, 9:13:36
9. Troy Herbst, Las Vegas/Ryan Arciero, Foothill Ranch, Calif., Ford F-150, 9:16:24
10. Tracy Graf, Canada/Justin Smith, Las Vegas, Ford F-150, 9:42:44
11. Nick Vanderwey, Phoenix/Kyle LeDuc, Beaumont, Calif./Curt LeDuc, Cherry Valley, Calif., Chevy Silverado, 9:44:13
12. Eric Hustead, St. George, Utah/T.J. Flores, Las Vegas/Todd Romano, Park City, Utah, Ford F-150, 10:01:55
13. Robby Gordon, Charlotte, N.C., Chevy Silverado, 10:31:41
14. Kyle Jergensen, Oak Hills, Calif., Chevy Silverado, 10:48:18
15. Gary Magness, Desert Hot Springs, Calif./Devin Housh, Desert Hot Springs, Ford F-150, 10:56:59
16. B.J. Baldwin, Las Vegas, Chevy Silverado, 11:16:19
17. Eduardo Laguna, Mexicali, Mexico, Chevy Silverado, 11:17:56
18. Casey Currie, Norco, Calif./John Currie, Norco, Jeep-Custom, 12:56:39
19. Chris Miller, Santee, Calif., Ford F-150, 13:48:20
20. Justin Davis, Chino Hills, Calif., Chevy Silverado, 14:19:15
21. Luke McMillin, El Cajon, Calif., Ford F-150, 14:45:25
22. Sergio Salgado, Mexicali, Mexico/Joel Serna/Mexicali, Chevy Silverado, 16:30:08
23. Mike Cook, Orem, Utah/Todd Pedersen, Orem, Chevy Silverado, 20:24:18.
(30 Starters, 23 Finishers)

CLASS 1 (Unlimited single or two-seaters)
1. Cody Parkhouse, Long Beach, Calif./Brian Parkhouse, Long Beach, Jimco-Chevy, 9:32:33 (53.54 mph)
2. Rob Archibald, Lakeside, Calif., Jimco-Chevy, 10:34:57
3. Brent Parkhouse, Long Beach, Calif./Chuck Sacks, Canyon Country, Calif./Matt Cullen, Long Beach, Calif., Jimco-Chevy, 10:43:00
4. Victor Barreda, Cabo San Lucas, Mexico/Juan Cota, Cabo San Lucas, Jimco-Chevy, 11:59:26
5. Jaime Huerta Jr, Ensenada, Mexico/Jesus Saldana, Ensenada, Racer-Chevy, 12:31:22
6. Lee Mundt, Canada/Mike Ferguson, Canada, ESM-Ford, 12:39:10
7. Martin Hoffman, Capistrano Beach, Calif./Brian Coats, Huntington Beach, Calif., Custom-Chevy, 15:48:22
8. Monica Greenhill/David Greenhill/Mike Greenhill, Burleson, Texas, Jimco-Chevy, 16:49:13
9. Thomas Kirkmeyer, Apple Valley, Calif./Richard Boyle, Ridgecrest, Calif., Custom-Chevy, 17:45:25
10. Mike Boone, Garden Grove, Calif./Mark Workentine, Fresno, Calif., WickedCreations-Chevy, 18:33:10
(19 Starters, 10 Finishers)

CLASS 1/2-1600 (VW-powered, single or two-seaters to 1600cc)
1. Aaron Ampudia, Ensenada, Mexico/Alan Ampudia, Ensenada, Mexico, Alumi Craft, 11:36:08 (44.01 mph)
2. Jorge Sampietro, Ensenada, Mexico/Misael Arambula; Ensenada /Jorge Sanchez, Ensenada, Romo, 12:18:55
3. Wes McKenzie, Dallas/George Jimenez, Anaheim, Calif., Custom, 13:40:17
4. J. David Ruvalcaba/Leonel Ruvalcaba/Esteban Cruz, Ensenada, Mexico, VBR, 14:44:28
5. Miguel Cortez, San Diego/Raul Rodriguez, Chula Vista, Calif., Custom, 14:53:34
6. Rodrigo Eldorduy/Jose Aguirre/Ivan Pacheco/Luis Martinez, Mexicali, Mexico, BajaRacing, 15:18:26
7. Cesar Fescal, Tijuana, Mexico/Carlos Suarez, Tijuana, Mexico/Bryan Espinoza, Romo, 17:27:08
8. Armando Pena, Ensenada, Mexico/Juan Rascon, Ensenada, Mexico/Marco Bernaldez, Ensenada, Mexico, Jimco, 18:22:08
9. Martin Rangel/Jorge Guitteres, Surprise, Ariz., McM, 18:43:55
10. Brennan Lambert, Newbury Park, Calif./Mike Lichtenfeld, Agoura Hills, Calif., Raceco, 19:18:36
11. Alejandro Biengio/Sergio Galindo/Juan Gomez, Ensenada, Mexico, 21:36:13
(14 Starters, 11 Finishers)

CLASS 3 (Short wheelbase 4X4)
1. Donald Moss/Ken Moss, Sacramento, Calif., Ford Bronco, 17:30:39 (29.16 mph).
(1 Starter, 1 Finisher)

CLASS 5 (Unlimited VW Baja Bugs)
1. Victor Cesena, Cabo San Lucas, Mexico/Gerardo Iribe, Santa Ana, Calif., 13:17:19 (38.42 mph)
2. Ben Swift/Pete Swift, San Diego/David Ojena, Canyon Country, Calif., 14:54:50
3. Jose Lopez/Miguel Villegas/Ricardo Malo, Mexicali, Mexico, 17:04:21.
(3 Starters, 3 Finishers)

CLASS 5-1600 (1600cc VW Baja Bugs)
1. Salvador Carrillo, Woodland, Calif./Justin Leishman, Woodland, Calif./Francisco Galindo, Casa Grande, Ariz., 14:46:20 (34.56 mph)
2. Armando Garcia/David Heredia/Marco Garcia Jr, Ensenada, Mexico, 15:42:16
3. Gustavo Avina/Faisal Diaz/Enrique Avina/Gustavo Avina Jr, Ensenada, Mexico, 15:56:10
4. Francisco Escareno/Luivan Voelker/Oscar Balderama, Mexicali, Mexico, 18:35:42
5. Tomas Fernandez, Nuevo Leon, Mexico/Felipe Martinez, Monterrey, Mexico, 20:21:20.
(8 Starters, 5 Finishers)

CLASS 7 (Open, production mini trucks)
1. Carlos Diaz, Mexicali, Mexico/Manuel Lopez, Mexicali/Miguel Sandoval, Ensenada, Ford Ranger, 13:55:35 (39.57 mph)
2. Aaron Celiceo, San Diego/Pedro Mercado III, Lemon Grove, Calif./Robert Rodriguez, Chula Vista, Calif., Toyota Tacoma, 19:40:33.
(4 Starters, 2 Finishers)

CLASS 7SX (Modified stock mini trucks)
1. Alonso Gonzalez, Ensenada, Mexico/Raul Figueroa, Ensenada, Mexico, Ensenada, Mexico, Ford Ranger, 19:26:49 (26.26 mph)
(2 Starters, 1 Finisher)

CLASS 8 (Full-sized two-wheel drive trucks)
1. James Burman, Heber City, Utah/Chris Sayre, Huntington Beach, Calif., Chevrolet Silverado, 15:32:26
(36.41 mph (3 Starters, 1 Finisher)

CLASS 10 (Single or two-seaters to 1650cc)
1. Peter Hajas/Kevin Selchow, Wayzata, Minn., JakeísFab-Chevy, 10:58:33 (46.54 mph)
2. Brad Wilson, Long Beach, Calif./Kyle Quinn, Lakewood, Calif., Jimco-Chevy, 11:07:41
3. Todd Winslow/Matt Winslow, Clovis, Calif., Alumi Craft-Chevy, 11:16:50
4. Rick St. John, Encinitas, Calif./Rick Kern, Vista, Calif./Ramsey El Wardani, Carlsbad, Calif., ID Designs-Chevy, 11:23:12
5. John Langley, Santa Monica, Calif./Harley Letner, Orange, Calif., Jimco-Chevy, 11:39:25
6. Clay Lawrence, Sunset Beach, Calif./Joel Liska, Barstow, Calif./Jared Sallenbach/Ray Griffith, Downey, Calif., Lawrence-Chevy, 11:43:34
7. J.J. Schnarr, Incline, Nev./Mark Levrett, Carson City, Nev., Alumi Craft-Chevy, 12:38:56
8. Steve Lawler, Upland, Calif./Joel Liska, Barstow, Calif., Lawrence-Chevy, 12:59:36
9. Cody Reid, Apple Valley, Calif./Corey Goin, Clovis, Calif., Custom-Chevy, 13:03:36
10. Cody Robinson, El Centro, Calif./Kyle Conlon, Campo, Calif., Alumi Craft-Chevy, 13:37:40
11. Morgan Langley, Santa Monica, Calif./Kory Halopoff, Garden Grove, Calif., Racer-Honda, 14:12:48
12. Eliseo Garcia/Hector Sarabia, Ensenada, Mexico, Romo-Chevy, 16:39:51
(20 Starters, 12 Finishers)

SCORE LITES (VW-powered, Limited single-1776cc-or two-seaters-1835cc)
1. Rafael Navarro III, Temecula, Calif./Fernando Mayoral, Ensenada, Mexico, Jimco, 12:2:2:43 (42.01 mph)
2. Matt Ferrato, Simi Valley, Calif./Robert Illian, Granada Hills, Calif./Mike Kuligowski, Simi Valley, Calif., Custom, 12:57:27
3. Jose Robles/Mario Alcala/Juan Mayoral, Mexicali, Mexico, Seagrove, 15:17:54
4. Michael Crichton/Eduardo Gurza, Zapopan, Mexico, Custom, 15:18:40
5. Brian Cancimilla/Brandon Dawson, San Francisco/Jesse Karlsen, Castro Valley, Calif., Letner, 21:04:31
(7 Starters, 5 Finishers)

CLASS 11 (stock VW sedan)--(2 Starters, 0 Finishers)

TROPHY TRUCK SPEC (unlimted Truck/SUV, stock, sealed V8s)
1. Larry Connor, Miamisburg, Ohio/Jason Ruane, Great Britain/Neal Mason, Temecula, Calif., Chevy Silverado, 10:27:38 (48.81 mph)
2. Billy Wilson/Byron Seed/Chad Bunch/Dewey Clark, Corpus Christi, Texas, Chevy Silverado, 11:08:51
3. Lee Banning, Laveen, Ariz./Lee Banning Jr, Litchfield Park, Ariz., Chevy Silverado, 11:21:09
4. Pat Sims, Eunice, N.M./Joe DeLucie, Las Vegas/Andrew McCredie, Vista, Calif., Chevy Silverado, 13:12:19
5.  Chelsea Magness/Matt Robinson/Steve Knudson/Todd Burt, Desert Hot Springs, Calif., Ford F-150, 13:55:42
6. Jerry Zaiden/Jason Campbell, Huntington Beach, Calif./Alex Figge, Davenport, Iowa, Chevy Silverado, 14:56:12
7. Elias Hanna, Tijuana, Mexico, Chevy Silverado, 16:46:12
8. Miles Wyatt, Brawley, Calif., Chevy Silverado, 19:19:50
9. Russell Buehler, Independence, Mo./Neil Buehler/Alan Greer, Liberty, Mo., Ford F-150, 19:42:55
(16 Starters, 9 Finishers)

STOCK FULL (stock, full-sized trucks)
1. John Gonzales/Augustin Rojas, Edgewater, Md., Ford Raptor, 20:03:46 (25.45 mph)
(1 Starter, 1 Finisher)

CLASS 3000 (unlimited Mini-Truck, 2.2/2.4-Liter Ecotec engine)
1. Chad Broughton/Paul Broughton, Scotts Valley, Calif., BajaLite-Chevy, 13:30:28 (37.80 mph)
2. David Crother, Yuba City, Calif., Ben Phillips, Colusa, Calif., TrophyLite-Chevy, 21:47:44
(2 Starters, 2 Finishers)

CLASS 19 (Limited, Stock 4-wheel Utility Vehicle)
1. Wayne Matlock/Sam Hayes, El Cajon, Calif., Polaris RZR XP4 1000, 13:04:50 (39.03 mph)
2. Derek Murray/Jason Murray, Eastvale, Calif., Can-Am Maverick Max, 14:38:50
3. Michael Cafro, Fallbrook, Calif./Jamie Kirkpatrick, Olympia, Wash., Polaris RZR XP1000, 15:13:21
4. Brandon Schueler/Chad Hummer, Phoenix/Keith Redstrom, Glendale, Ariz., Polaris RZR XP1000, Polaris RZR, 15:47:33
5. Cory Sappington/Scott Sappington/Darren Sappington, Peoria, Ariz., Glendale, Calif., Can-Am Maverick Max, 16:26:00
6. Scott McFarland/Nick Oldham, Moab, Utah/Mickey Thomas, Cumming, Ga., Polaris RZRXP1000, 16:41:52
7. Jonathan McVay, Sun Tan Valley, Ariz./Greg Williams, Mesa, Ariz., Polaris RZR1000, 17:59:45
8. Marc Behnke, El Cajon, Calif./Derek McGaughy, Alpine, Calif., Polaris RZR 1000, 18:01:32
9. Raul Gonzalez/Jorge Hernandez, Mazatlan, Mexico/Daniel Gonzalez, San Luis Rio Colorado, Mexico, Polaris RZR XP1000, 19:40:07
10. Cody Nygren/Ashton Hemphill, Farmington, N.M./Dan Fisher, Gilbert, Ariz., Polaris RZR XP1000, 19:48:40
11. Rodolfo Navarro, Mexicali, Mexico/Jorge Navarro, Calexico, Calif., Polaris RZR XP1000, 21:00:08
(23 Starters, 11 Finishers)

PRO MOTORCYCLES
UNLIMITED M/C (450cc or more)
1. Max Eddy Jr, Barstow, Calif. (rider of record--Ricky Brabec, PRO
Hesperia, Calif.)/Justin Morgan, El Cajon, Calif./Ian Young, San Clemente, Calif., Kawasaki KX450F, 10:09:55 (50.23 mph)
2. Raul Hernandez/Rodolfo Patron/Miguel Munoz/Larry Serna/Tijuana, Mexico/Ricardo Munoz, Tijuana, Mexico, KTM 450XCW, 10:42:02
3. Dustin McCarthy, El Cajon, Calif./Gavin McCarthy/Lance Lewis, Honda CRF450X, 10:55:30
4. Scott Myers/Damon Myers, Menifee, Calif./Chris Ridgway, Apple Valley, Calif./Kreg McCoy, Murrieta, Calif., Honda CRF450X, 11:05:26
5. Nicholas Gust, Pescadero, Calif./Don Campbell, Daly City, Calif./Freddy Poli, San Mateo, Calif., KTM 450XCF, 11:45:00
6. Jon Winkelman, Cedar Hill, Texas/Ricky De La Pena, Rancho Cucamonga, Calif./Austin Miller, Paul Lopez, Chula Vista, Calif., Honda CRF450X, 12:12:77
7. Jose Carrasco, Playas de Rosarito, Mexico, Jordan Velasco/William Elam, Sahuarita, Ariz./Luke Johnson, Wildomar, Calif., Honda CRF450X, 13:39:13
8. CR Gittere, Stanley, N.C., Honda CRF450X, 15:55:04
(10 Starters, 8 Finishers)

LIMITED M/C (449cc or less)
1. Fernando Beltran/Emmanuel Verdugo/Fernando Tavarez/Carlos Miranda, Ensenada, Mexico, Yamaha YZ250F, 12:06:12 (42.19 mph)
(1 Starter, 1 Finisher)

CLASS 30 (Riders over 30 years old)
1. Christopher Schultz, Kamuela, Hawaii/Geoff Hill, San Diego/John Bach, Brea/Travis Rock, Hydesville, Honda CRF450X, 15:00:53 (34.01 mph)
(2 Starters, 1 Finisher)

CLASS 40 (Riders over 40 years old)
1. Jano Montoya, Winter Garden, Fla./Francisco Septien, Ensenada, Mexico/Gerardo Rojas, Vicente Guerrero, Mexico/Kirk Russell, Los Barriles, Mexico, KTM 450XCW, 10:47:55 (47.28 mph)
2. Colie Potter, Las Vegas/Sterlyn Rigsby, Temecula, Calif./Dave Glass, Menifee, Calif., Honda CRF450X, 11:08:52
3. Paul Thomas, Bonita, Calif./Earl Roberts, Mexicali, Mexico/Giovanni Spinali, Lake Forest, Calif./Mike Carter, Aliso Viejo, Calif./Lance Schoonmaker, Mexicali, Mexico, Honda CRF450X, 11:31:58
4. Jeff Powell, Reardan, Wash./Todd Powell, Spokane, Wash./Rick Mianecki/Craig Janett, Royal City, Wash., Honda CRF450X, 12:03:17
5. Kyle Abney, Albuquerque, N.M./Chad Thornton, Farmington, N.M./Tim Fitzpatrick, Yerington, Nev./Paul Luce, Albuquerque, N.M./Alan Cameron, Reno, Nev., KTM 500XCW, 12:17:32
6. Oscar Fazz, Yuma, Ariz./Steve Gallegos, San Fernando, Calif./Yvan Perroud, France/David Troniak, Canada/David Fifer, Alpine, Calif., Kawasaki KX450F, 12:51:23
(6 Starters, 6 Finishers)

CLASS 50 (Riders over 50 years old)
1. Marc Prince, Malibu, Calif./Steve Williams, Tehachapi, Calif./David Potts, Burbank, Calif./Doug Smith, Upland, Calif./Kris Goolsby, Rancho Cucamonga, Calif./Bob Johnson, Oceanside, Calif., Honda CRF450X, 11:55:48 (42.81 mph)
2. Seiji Kubota/Masayuki Kudo, Japan, Honda CRF450X, 15:13:38
3. Robert Meottel, Valencia, Calif./Tom Mason, Encino, Calif./Ed Jaeger, El Segundo, Calif./Joey Escobar, Malibu, Calif./Robbie Sjoberg, Castiac, Calif., Honda XR650R, 15:25:12
(3 Starters, 3 Finishers)

CLASS 60 (Riders over 60 years old)
1. Susumu Ishi/Eizaburo Karasawa, Japan, Honda CRF450X, 13:00:42 (39.24 mph) (2 Starters, 1 Finisher)

SCORE IRONMAN (Solo Riders)
1. Kevin Daniels, Bishop, Calif., KTM 500XCW, 13:03:53 (39.08 mph
2. Boe Huckins, Pueblo West, Colo., KTM 350SXF, 14:56:49
3. Carlos Gracida, Guadalajara, Mexico, Husqvarna 510, 15:50:21
(7 Starters, 3 Finishers)

PRO QUADS
PRO QUAD (450cc or more)
1. Javier Robles Jr, Mexicali, Mexico/Josh Row, El Cajon, Calif./Felipe Velez, San Felipe, Mexico, Honda TRX450R, 10:53:27 (46.88 mph)
2. Gustavo Ameca, Tijuana, Mexico/Ivan Vega/Luis Gutierrez/Alan Cardenas, Tijuana, Mexico, Yamaha YZF450, 14:48:28
3. Francisco Vera, Ensenada, Mexico/Adolfo Arellano, Tijuana, Mexico/Travis Dillon, El Cajon, Calif., Honda TRX450R, 16:48:42
(5 Starters, 3 Finishers)

SPORTSMAN
SPT BUGGY
(1 Starter, 0 Finishers)

SPT UNLIMITED TRUCK
(2 Starters, 0 Finishers)

SPT M/C
1. Jorge Ramirez, Ensenada, Mexico, Jorge Hurtado, Anyel Vazquez, Yamaha YZ450F, 12:27:29 (40.98 mph)
2. Robert Carreon, Jose Perez, Raul Grijalba, JC Marquez, Carlos Carreon, National City, Calif., Yamaha YZ450F, 12:56:54
3. Hideyuki Fukuoka/Tadao Ezure, Japan, Yamaha YZ450F, 13:15:47
4. Ramon Murillo/Joel Castillo, Yobanny Solorio, Javier Mejia, Ensenada, Mexico, Yamaha YZ450F, 14:04:49
5. Tyler Acosta/Nicholas Acosta/Todd Acosta, San Marcos, Calif., KTM, 14:06:23
6. Jack Lundin/Adam Lundin/Alex Panek, Canada, Honda CRF450X, 14:35:40
7. Shinichi Yamada/Norihisa Matsumoto, Japan, Honda CRF450X, 15:14:49
8. Louie Abeyta, Redondo Beach, Calif., KTM 525EXC, 15:41:35
(10 Starters, 8 Finishers)

SPT QUAD
1. Juan Dominguez/Guillermo Berenguer/Javier Curiel/Jose Contreras, Yuma, Ariz., Honda TRX450R, 11:43:01 (43.58 mph)
2. Greg Delgado, Chino, Calif./Hector Orozco, Moreno Valley, Calif./Caleb Delgado, Hesperia, Calif., Honda TRX450R, 11:57:23
3. Christian Anaya, El Cajon, Calif., Honda TRX450R, 14:35:21
(6 Starters, 3 Finishers)


Off-Road.com Newsletter
Join our Weekly Newsletter to get the latest off-road news, reviews, events, and alerts!